ماساژ بینی پس از جراحی

ماساژ بینی

ماساژ بینی

ماساژ بینی چیست و چرا باید انجام داد؟

عموما بایستی که پس از رینوپلاستی با استفاده از ماساژ کمک کنیم تا روند ریکاوری و کاهش تورم تسریع پیدا کند. البته این نکته را باید مد نظر داشته باشید، عادت مالش نوک بینی نه تنها مفید نیست بلکه باعث افزایش تورم و حتی سوزش دماغ خواهد شد و منظور ما از ماساژ همانا نوع درمانی آن است که حتما باید توسط پزشک به بیمار آموزش داده شود.

پس از جراحی بر اثر تورم، لخته شدن خون و چند مورد دیگر ممکن است احساس سفتی و چوبی بودن بینی تان را داشته باشید که در این زمان ماساژ صحیح بینی می تواند کمکی بالقوه در کاهش این احساس بوجود آورد.

برای ماساژ صحیح اصلی ترین نکته این است که در این ماساژ می بایستی انگشت ها همانند شکل زیر در دو سمت بینی به صورت ثابت قرار گرفته و چندین مرتبه به مدت 20 ثانیه تحت فشار قرار گیرد و نباید بینی تان را به صورت حبابی و مدور مالش دهید زیرا باعث صدمه دیدن بخیه های ظریف و البته غضروف بینی تان خواهد شد.

آموزش نحوه ماساژ بینی

نحوه صحیح ماساژ بینی پس از عمل رینوپلاستی

ماساژ بینی به طور معمول از هفته دوم با مالش ملایم آغاز می شود ولی پس از ماهِ اول پوست بریده شده و زخم ها روند بهبودی را آغاز کرده و غضروف بینی نیز محکم تر و چفت تر می شوند بنابراین احتمال بروز مشکل در هنگام ماساژ کمتر خواهد بود و با خیال راحت تری می توان دماغ را مالش داد.

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که تورم مناطق بالایی بینی بسیار سریعتر از مناطق پایینی و نوک دماغ بهبود می یابند.

در زیر می توانید ویدئوی آموزش ماساژ بینی توسط دکتر محمد علی بیات شهبازی را ببینید

ویدئوی اموزش ماساژ بینی پس از عمل

[]